W gabinecie kosmetycznym głównie wykonuje się zabiegi:
W przypadku twarzy, szyi i dekoltu – oczyszczające, nawilżające, liftingujące.
W przypadku ciała – ujędrniające, antycelulitowe, redukujące tkankę tłuszczową.
Głównym celem złuszczania naskórka jest pobudzanie warstwy podstawowej (rozrodczej) do szybszej odnowy. Następnie spowodowanie lepszego przenikania środków biologicznie czynnych nałożonych na skórę. Dodatkowo usunięcie różnych zmian patologicznych takich jak piegi, plamy czy przebarwienia oraz wygładzenie blizn p. po trądzikowych lub drobnych zmarszczek.
Peeling wykonany podczas zabiegu sprawia, ze skóra łatwiej oddycha, poprawia się krążenie, a naskórek nabiera świeżego wyglądu. Wyróżniamy wiele rodzajów peelingów między innymi: skrub, gommage, enzymatyczny, ziołowy czy chemiczny. Możemy również wykonać zabieg przy użyciu urządzeń np. peeling kawitacyjny. Zabieg polega na wykorzystaniu podczas zabiegu fali ultradźwiękowej i związanego z nią zjawiska kawitacji do usuwania martwych komórek warstwy rogowej skóry. Peeling kawitacyjny bezboleśnie oczyszcza skórę, a dodatkowo dezynfekuje.
Kolejnym podstawowym zabiegiem oczyszczania skóry przy użyciu urządzenia jest mikrodermabrazja diamentowa. Metoda ta polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka przy pomocy diamentowych końcówek. Metoda ta daje nam pełną kontrolę, dzięki różnej gradacji końcówek oraz regulacji podciśnienia. Z reguły na każdej końcówce jest opisana gradacja. Im wyższy numer tym kryształki diamentu są delikatniejsze. Końcówki posiadają również różną wielkość. Wykonując zabieg przy użyciu urządzenia do mikrodermabrazji ważne jest, aby głowica dokładnie przylegała do skóry oraz ilość powtórzeń na każdej partii twarzy lub ciała.
Do wprowadzania składników aktywnych w głąb skóry wykorzystujemy:
– sonoforezę, która polega na wprowadzeniu preparatu kosmetycznego lub leku przez skórę za pomocą energii ultradźwięków. Preparat powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju i potrzeb skóry. Ważne jest , aby materiał sprzęgający przewodził ultradźwięki czyli miał podobne właściwości akustyczne. Dzięki użyciu podczas zabiegu ultradźwięków składniki aktywne z preparatu penetrują głębiej skórę
– elektroporację, która działa bezpośrednio na skórę, natychmiastowo zwiększa penetrację tkanek i skóry. Pod wpływem impulsu dochodzi do powstawania niewielkich otworów w komórkach, w ich błonie białkowo-lipidowej. W tym samym czasie hydrofilne cząsteczki, które nie mogą być zaabsorbowane w normalnych warunkach, wnikają do wnętrza komórki. W zależności od intensywności impulsu, niewielkie otwory pozostają w komórkach od kilku sekund do kilku minut.
W przypadku zabiegów liftingujących najlepiej sprawdza się fala radiowa. Urządzenie emituje fale radiowe RF wytwarzane przez prąd wysokiej częstotliwości . Energia elektryczna zamieniana jest na elektromagnetyczną, która dociera do tkanek, gdzie następuje ich podgrzanie. Zjawisko to nazywane jest diatermią. Głowica emitująca fale radiowe wytwarza w skórze i tkance podskórnej ciepło. Dochodzi do ogrzania kolagenu, powodując jego kurczenie się i mocne napięcie oraz odnowę struktury.