Budowa skóry

Skóra składa się z trzech warstw:

  • Naskórek
  • Skóra właściwa
  • Tkanka podskórna

Naskórek

Składa się z:

  • Warstwy podstawnej
  • Warstwy kolczystej
  • Warstwy ziarnistej
  • Warstwy rogowej

W skład warstwy rogowej wchodzi warstwa: jasna, zbita, rozłączna

W naskórku znajdują się żywe komórki – keratynocyty i martwe komórki – korneocyty

Naskórek nie jest ukrwiony. Dostarczanie materiałów budulcowych oraz energetycznych odbywa się poprzez przepływ płynu międzykomórkowego oraz procesy dyfuzyjne. Dopływający z przestrzeni międzykomórkowej płyn ze skóry właściwej po przejściu przez naskórek jest zawracany do układu limfatycznego. W pobliżu warstwy podstawnej naskórka znajdują się komórki barwnikowe melanocyty produkujące produkty skórne melaninę.

W naskórku znajdują się także komórki Langehansa i komórki Merkla.

W naskórku wyróżniamy dwa obszary:

– martwy – warstwa rogowa

– obszar żywy podlegający przemianom fizjologicznym

Pomiędzy nimi występuje warstwa ziarnista, której większość czynności życiowych komórek już ustała. Warstwa podstawna ma charakter tkanki zarodkowej następują w niej pierwotne podziały i rozpoczyna się w niej różnicowanie keratynocytów. Warstwa rogowa jest to układ całkowicie skeratynizowanych keratynocytów nazywanych korneocytami połączonych ze sobą białkowymi wypustkami desmosomami zawieszonych w spoiwie lipidowym o budowie ciekłokrystalicznej. Proces powstawania nowej komórki w warstwie podstawnej aż do jej złuszczeni trwa ok.30dni.

Skóra właściwa

Wyróżniamy dwie warstwy:

– brodawkową – obejmującą brodawki zawierające liczne drobne naczynia krwionośne

– siateczkową – charakteryzującą się ściśle ułożonymi włóknami kolagenowymi

Skóra właściwa pełni przed wszystkim funkcje podporowe. Jest ważnym elementem stanowiącym o wytrzymałości mechanicznej skóry i decyduje o jej właściwościach elastycznych i sprężystych. Elastyczność i sprężystość zapewniają wytwarzane w fibroblastach białka fibrylarne: kolagen i elastynę. Białka te oraz komórki skóry właściwej osadzone są w strukturze zbudowanej z mukopolisacharydów.

W skórze właściwej znajdują się również naczynia krwionośne i chłonne, zakończenia nerwowe i przydatki skóry.

Tkanka podskórna

Znajduje się pomiędzy skórą właściwą a powięzią mięśni. Składa się ze zrazików tłuszczowych przedzielonych zbitą tkanką łączną włóknistą.